top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDávid Fogad

Zhodnocení akcií Fondu Českého Bydlení v roce 2020 dosáhlo 6,4 %

Zvýšený zájem o nájemní bydlení je i v okresních městech. Růst poptávky je navíc poháněn také zhoršující se dostupností vlastního bydlení a přísnějšími podmínkami pro získání hypotečního úvěru


Praha, 22. června - Fond Českého Bydlení oznamuje hospodářské výsledky za rok 2020, které navzdory pandemické situaci překonaly plánovaná očekávání. Čistý zisk vzrostl až o 238 % a Fond současně dosáhl anuizovaného zhodnocení na úrovni 6,4 % p.a. Prvnímu investičnímu fondu na českém trhu, který nabízí investorům možnost investic do nájemního bydlení, se až o polovinu meziročně zvýšil také čistý obchodní majetek. U objemu nových investic hlásí nárůst o 43,27 %.


Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení (Fond) k hospodářským výsledkům dodává: „Rok 2020 byl pro Fond velmi úspěšný. Uskutečnili jsme dvě nové akvizice a na dalších pracujeme. Fond má jak dostatek finančních prostředků k rozšiřování svého portfolia a také mnoho příležitostí na trhu, kterých se letos pokusíme maximálně využít. Stále také rozšiřujeme síť distribučních a obchodních partnerů a navýšili jsme hodnotu aktiv Fondu téměř o 50 %. Zhodnocení akcií pro investory dosáhlo hodnoty 6,4 % p.a. Fondu se tak od svého založení daří naplňovat svoje cíle (cílený výnos 6 až 10 % p.a.) a trvale zhodnocovat prostředky svých investorů. Investoři, kteří do Fondu vstoupili již v srpnu 2018 mohou být spokojeni, jelikož svoje akcie ke konci roku 2020 zhodnotili celkem o 16,85 %.“


Fond Českého Bydlení zahájil svoji činnost v létě 2018. Loni se podle portálu nemovitostni-fondy.cz, který sleduje celkem 24 realitních fondů působících v ČR, stal celkově šestým nejvýnosnějším investičním fondem a druhým nejvýnosnějším fondem zaměřeným na rezidenční trh v ČR.


Největší poptávka po nájemním bydlení je dle zakladatelů Fondu stále v Praze a ve většině krajských měst, kde mají lidé větší pracovní příležitosti, možnost se vzdělávat a rozvíjet svou kvalitu života. O nájemní bydlení je oproti osobnímu vlastnictví čím dále větší zájem. Trend začal již v uplynulých letech, loni ho nicméně prohloubila koronavirová krize, která pro řadu lidí znamená výpadek příjmů a nutnost více šetřit.Zvýšený zájem o nájemní bydlení pozorujeme již i v okresních městech. Růst poptávky je navíc poháněn také zhoršující se dostupností vlastního bydlení a přísnějšími podmínkami pro získání hypotečního úvěru. Ve větších městech je čím dále tím obtížnější dosáhnout na hypotéku i s průměrným nebo lehce nadprůměrným příjmem, a tak je bydlení v nájmu prakticky jedinou alternativou,” nastínil související vlivy spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení Jakub Kořínek.


Prognóza realitního trhu nájemních nemovitostí pro rok 2021


Důležitým faktorem pro vzrůst zájmu o nájemní bydlení je dle zakladatelů také nedostačující výstavba nových bytů, která nedokáže ve většině lokalit uspokojit místní poptávku, a to přirozeně vede k dalšímu zdražování nemovitostí. Poptávku po nájemním bydlení bude v roce 2021 zvyšovat pokračující hospodářský propad, panující nejistota a propouštění v některých hospodářských odvětvích. Vlastnické bydlení se tak stane pro řadu lidí finančně zcela nedostupné. “Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2021, data z loňského roku nám navíc dokázala, že růst cen bytů a nájmů nezastaví ani pandemie a ekonomická recese,” konstatoval Jakub Kořínek.


Investoři mají zájem, Fond má dosud roční zhodnocení 6 % p.a. a více

Obecným trendem nájemního bydlení ve větších i menších městech je dle zakladatelů Fondu postupný pokles výnosů. Ještě před několika lety investoři pořizovali byty a činžovní domy s výnosem přes 10 % p.a., v současnosti už tento jev není patrný ani v méně atraktivních lokalitách. Největší zájem si mezi investory drží hlavní město Praha, Brno a Plzeň. “Institucionálních investorů zatím působí v ČR relativně malé množství a mají různé akviziční strategie. V regionech je díky tomu menší konkurence, a proto je k dispozici větší množství příležitostí se zajímavým výnosem. Náš Fond se díky svému unikátnímu zaměření na činžovní domy v regionech na nedostatek příležitostí rozhodně stěžovat nemůže a daří se mu tak nakupovat nemovitosti s atraktivním výnosem,” poznamenal k dalším příležitostem na trhu Jakub Kořínek.

Investiční plány Fondu Českého Bydlení pro rok 2021


Fond chce v roce 2021 pokračovat ve své investiční strategii: vyhledávat výnosově zajímavé činžovní domy v městech s dobrou socioekonomickou strukturou a rozvinutým trhem nájemního bydlení. “Objemově bychom chtěli naše portfolio zněkolikanásobit, co v praxi znamená akvizici nižších stovek bytů. Ceny budou pochopitelně vždy záležet na konkrétních investičních příležitostech, ale celkový objem by se měl pohybovat v nižších stovkách milionů korun,” přiblížil plány Fondu Jakub Kořínek.

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page